Zaujímavosti domu

     V júni 2024 bol vyhotovený energetický certifikát pre bytový dom, podľa ktorého v rámci energetickej hodpodárnosti budovy získal pri primárnej energii certifikát A0, čo je v kategórii najvyššia energetická hospodárnosť. V prípade celkovej potreby energie získal dom hodnotenie B, čo je pre bytové domy na Slovensku najvyššia kategória, ak sa v rámci interpretácie príslušných zákonov do procesu certifikácie nazapočítava účinnosť zdroja. V rámci návrhov na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy nebolo v rámci certifikátu navrhnuté už žiadne opatrenie na zvýšenie energetickej hospodárnosti bytového domu.
                                         ♣                    ♣                    ♣                    ♣                    ♣ 
    V máji 2024 bola inštalovaná a daná do prevádzky firmou Energia Real, s.r.o. rekuperačná jednotka, ktorá využíva teplo z odpadovej vody na ohrev studenej vody, čím prakticky eliminuje dodávku drahej teplej vody do domu z teplárne. Firma, ktorá v 13. ročníku súťaže o Cenu ministra hospodárstva SR Inovatívny čin roka 2019 získala 1. miesto v kategórii Technologická inovácia, inštalovala technológiu Rekup-ER Water, pri ktorom sa v popise píše: Inovatívny systém energetických zariadení zachytáva a následne efektívne vracia do objektu využiteľnú energiu, ktorá za štandardných okolností odchádza v podobe odpadovej vody. Vďaka tomuto riešeniu je možné cyklicky využívať to isté teplo opakovane. Technologická inovácia šetrí náklady za prípravu teplej vody aj vykurovanie, zároveň zvyšuje komfort bývania, užívania budovy, hygienu, energetickú efektívnosť budovy a v neposlednom rade radikálnym spôsobom znižuje tvorbu emisii škodlivých látok a skleníkových plynov, ktoré vznikajú výrobou tepla tradičným spaľovaním paliva. Zariadenie zabezpečuje prípravu teplej vody z odpadu na 100 % a zároveň rekuperáciu tepla na účely vykurovania v rovnakom čase na približne 60 % (do 0°C vonkajšej teploty až na 100 %). Náš bytovým dom bol prvým (panelovým) bytovým domom s touto komplexnou rekuperačnou technológiou nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku, kde sa táto vylepšená aktuálne v Európe najmodernejšia ekologická technológia použila. Informáciu o inštalovaní rekuperačnej jednotky na dome priniesla aj miestna devínskonovoveská televízia DTV dňa 20. marca 2024, kde moderatórka relácie na úvod povedala, že "obyvatelia bytového domu na ulici Jána Smreka 3 by mohli ísť príkladom celej mestskej časti a ako prví sa rozhodli zainvestovať a riešiť komplexnejšie otázku šetrenia energie". Inštaláciu vzduchotechniky na streche pomocou autožeriavu sledovalo na ulici niekoľko desiatok detí z miestnej škôlky a množstvo ľudí z blízkeho okolia. 
                                         ♣                    ♣                    ♣                    ♣                    ♣                   
     V novembrovom čísle časopisu DEVEX vyšiel článok Daniela a Gabriely Ozdínovcov z nášho domu, kde 30. septembra 2023 našli 25-30 ks suchohríbov pred domom medzi brezou na lúke a kontajnerovým stojiskom. Výskyt a ešte takého veľkého počtu jedlých húb uprostred sídliska je veľmi neobvyklý a tak ho poslali na bližšie určenie do Slovenského národného múzea. Mykológ Prírodovedného múzea SNM Mgr. J. Červenka potvrdil, že ide o suchohríb parkový (Hortiboletus bubalinus). Tento druh suchohríba bol na svete opísaný prvý krát len v roku 1991 a aj na Slovensku je zaradený medzi významné, zriedkavé druhy húb. Suchohríb parkový z lúky pred domom na ul. Jána Smreka 3 je prvým výskytom tejto huby na území Bratislavy a dokonca nikdy táto huba nebola nájdená ani na území Devínskej Kobyly, ktorá sa vyznačuje veľkou diverzitou rastlín, živočíchov ako aj húb.
Poznámka: Obyvateľky domu p. Kučeráková s dcérou zbierali na tomto mieste suchohríby už v roku 2022.
 
                                                  ♣                    ♣                    ♣                    ♣                    ♣   
        
      Na jeseň v roku 2014 boli z prostriedkov mestskej časti a na žiadosť zástupcu vlastníkov bytov zakúpené a posadené kríky najmä pred domom. Časť kríkov sa neujala resp. vymrzla, ďalšiu časť vykosili pracovníci Denovy a ďalšia časť kríkov musela byť zlikvidovaná počas rekonštrukčných prác v rokoch 2023-2024 kvôli stavbe lešenia. Z pôvodných kríkov sa dodnes zachovala už len magnólia, ktorej desiatky ružových kvetov sú každoročne najmä na jar ozdobou celého sídliska a častokrát sa pri nej fotia obyvatelia Devínskej Novej Vsi alebo si robia fotografie rozkvitnutých kvetov magnólie len pre potešenie. Nezriedka ľudia chodia okolo domu, aby sa pozreli, či už kvety magnólie rozkvitli. Spolu s albíziou rastúcou pred domom sú pravdepodobne najkrajšími stromami na sídlisku.
     
                                          ♣                    ♣                    ♣                    ♣                    ♣  
     10. novembra 2014 darovala nezisková organizácia Spoločnosť Zasaď strom nášmu domu asi 150 cm vysoký a 15 rokov starý strom ginka dvojlaločného (Ginkgo biloba), ktorý bol vysadený pred domom v jeho juhozápadnej časti D. Ozdínom. Zároveň 16. novembra bol touto NO odovzdaný aj ďakovný list resp. poďakovanie za záchranu stromu. Za darovanie stromu ďakujeme Norbertovi Kovačičovi z Devínskej Novej Vsi, ktorý ho zachránil pred zánikom a postaral sa o jeho ďalší rast v predchádzajúcom období. Ginko je jediný zástupca rodu gínk na Zemi, ktoré boli najviac rozšírené v druhohorách (pred 65 - 245 mil. rokov) a podľa niektorých vedcov hojnosť a rozšírenie gínk umožnil rozmach dinosaurov. Je to najstaršia semenná rastlina na Zemi a pôvodne v prírode rastie len v pohorí Tianmu v Číne. Ginko je jedinou nahosemennou rastlinou s plochou listovou čepeľou, kde listy sú len tvarovo odlišným typom ihličia. Ginko je veľmi odolná rastlina aj voči emisiám oxidov síry a CO2 a bolo prvým stromom, ktorému začali rásť listy po výbuchu atómovej bomby v Hirošime. Má tiež liečivé účinky a obsahuje približne 60 účinných látok. Podľa posledných výskumov môže pomôcť pri liečbe cukrovky 2. typu, avšak nie je vhodný pre epileptikov.

                                                  ♣                    ♣                    ♣                    ♣                    ♣     
     Na zasadaní vlastníkov bytov v r. 2003 predsedkyňa spoločenstva p. Rostocká informovala, že náš dom bol vyhodnotený Miestnym úradom v Devínskej Novej Vsi medzi tými, ktorí majú v DNV najkrajšiu predzáhradku na sídlisku.
                                                  ♣                    ♣                    ♣                    ♣                    ♣     
     Na stretnutí Spoločenstva vlastníkov bytov J. Smreka 3 dňa 31.1.2002 povedal predstaviteľ správcu C-real s.r.o. p. Pittra, že "sme najhorší obytný dom na údržbu v Devínskej Novej Vsi". 
 
 

ZÍSKANÉ GRANTY, DOTÁCIE, FINANČNÉ PRÍSPEVKY

2023 - získaná bezúročná pôžička zo Štátneho fondu rozvoja bývania na obnovu byt. domu J. Smreka 3
2017 - dotácia Magistrátu hl. mesta Bratislavy (2940,- €) na odstránenie nelegálnych grafiti a natretie spodných panelov fasády bytového domu antigrafitovým náterom
2013 - dotácia MÚ v Devínskej Novej Vsi (500,- €) na vybudovanie uzamykateľného oplotenia kontajnerového stojiska
 
VÝZNAMNÉ OSOBY PÔSOBIACE V DOME 
- v tejto časti sú uvedené osoby, ktoré v dome býbajú alebo bývali a sú resp. boli vo svojom pracovnom odbore, kultúre, či športe špičkou minimálne na Slovensku, dosiahli nejaký výnimočný úspech alebo sú nejako významní alebo zaznamenania hodní pre Devínsku Novú Ves
Ing. Mária Omastová, DrSc. (7.3.1962 Batizovce - 9.5.2024 Bratislava) - predsedníčka Slovenskej chemickej spoločnosti, členka predsedníctva SAV, Vedkyňa roka 2016 na Slovensku, Čestná členka Českej chemickej spoločnosti (2016), ocenená Pribinovým krížom I. triedy prezidentom SR A. Kiskom v r. 2019, laureátka Ceny Literárneho fondu pre mladých vedcov a Ceny Literárneho fondu za trojročné vedecké citácie v kategórii Technické vedy, 2. miesto (2012 a 2016), v r. 2015 získala Medailu Daniela Belluša za mimoriadne zásluhy o rozvoj chémie, nositeľka viacerých ďalších ocenení a vyznamenaní.

 Odovzdávanie Pribinovho kríža I. triedy prezidentom.

 
Mgr. Daniel Ozdín, PhD. - zakladateľ a predseda Slovenskej mineralogickej spoločnosti, národný reprezentant SR v International Mineralogical Association v Komisii pre múzeá, zakladateľ a kurátor Mineralogického múzea Univerzity Komenského, laureát ceny Literárneho fondu - Prémie za vedeckú a odbornú literatúru za publikáciu Minerály Slovenska (2012), v r. 2015 Oxford Encyclopedia zaradený do Encyklopédie osobností Českej a Slovenskej republiky, v r. 2023 po ňom Medzinárodná astronomická únia pomenovala malú planétku Ozdín. Objaviteľ a spoluautor viacerých na svete nových minerálov a meteoritov. Na filatelistickej výstave Bratislavafila 2023 ocenený Veľkou pozlátenou medailou za exponát známok. Podpredseda miestneho odboru Matice slovenskej v DNV a spoluzakladateľ a podpredseda Klubu filatelistov a filokartistov v Devínskej Novej Vsi.
Jordan Pistovčák - zakladateľ a dlhoročný funkcionár Poľovníckej spoločnosti Devínska Nová Ves
Zenun Zenuni (1946 Skopje, Macedónsko - 2021 Bratislava) - sprevádzkoval prvú zmrzlináreň v Devínskej Novej Vsi. Najskôr stánok v roku 1990 neďaleko zastávky autobusov M. Marečka a stánku PNS a od r. 1992 cukráreň SHAR na Eisnerova ul. 46F-H, kde sa aj v súčasnosti predáva zmrzlina a zákusky.
 
Technické vedy, II. miesto
2015 - Medaila Daniela Belluša za mimoriadne zásluhy o rozvoj chémie
2016 - Čestný člen Českej spoločnosti chemickej

Späť